Ushqimi në buxhet

Screenshot_2019-08-26 Posto GCFB (1)

Ushqimi në buxhet

Ushqimi i mirë është një pjesë jetike e të pasurit një jetë të shëndetshme dhe të lumtur. Ushqimi i mirë ju mundëson të keni një trup të shëndetshëm, i cili nga ana tjetër ju mundëson: ta bëni atë të punojë çdo ditë, të luajë me fëmijët tuaj më shumë, të ushtroni dhe të flini më mirë. Ushqimi i mirë fillon me një themel të fortë në dietën tuaj. Hardshtë e vështirë të kesh një dietë të shëndetshme kur je me një buxhet të rreptë, por ka disa hapa që mund të ndërmarrësh për të siguruar që të vendosësh veten dhe familjen tënde për sukses.

1. Vendosni një plan javor të vaktit dhe qëndroni në të. Planifikoni udhëtimin tuaj të blerjes së ushqimeve rreth vakteve që keni përfshirë në planin tuaj të vakteve. Rrini në listën tuaj të blerjeve ushqimore. Bëhet e shtrenjtë të ndërmarrësh dhe të blesh artikuj impulsivë.

Unë do të përfshij një shembull të planit javor të vaktit dhe listën e blerjeve ushqimore në fund të këtij postimi.

2. Kur jeni duke planifikuar vaktin, planifikoni për vaktet që bëjnë sasi të mëdha. Mbetjet nga vaktet do të sigurojnë që keni ushqim për disa ditë dhe do të ndihmoni në shkurtimin e snack-ut ose mbarimit të ushqimit të shpejtë. Kjo gjithashtu ju kursen kohë nga detyrimi për të gatuar një vakt të ri çdo ditë.

ex:

· Supave

· Tava

· Vakte me tenxhere

3. Zgjidhni vaktet që përfshijnë ushqime të dendura me lëndë ushqyese. Provoni dhe shmangni artikujt e paketuar dhe të përpunuar. Okshtë mirë të përdorni artikuj të konservuar për vaktet, por gjithmonë kërkoni kuti të ulët natriumi dhe sheqer të ulët nëse janë në dispozicion. Ushqimet e shëndetshme shkojnë më tej në vaktet sesa ushqimet e përpunuara dhe priren të jenë më të lira. Sigurohuni që të blini produkte që janë në stinë për të ndihmuar në uljen e kostove.

ex:

· Bleni blloqe djathi në vend të djathit të copëtuar sepse është më i lirë dhe më pak i përpunuar.

· Një enë e madhe me bollgur është më e lirë se një kuti me drithëra të përpunuar.

· Një qese me oriz kushton më pak se një qese me patate të skuqura të përpunuara dhe mund të jetë një pjatë anësore më mbushëse.

4. Blini copa më të lira mishi për pjata të caktuara. Mishi dhe peshku mund të kushtojnë shumë, por nëse po planifikoni të bëni një supë, merak ose tavë, blerja e një prerjeje më të lirë nuk do të ketë rëndësi pasi do të përzihet me ushqime të tjera. Gjithashtu provoni dhe alternoni lloje të ndryshme të proteinave me mish. Përdorni fasulet, vezët dhe peshqit e konservuar për të ndihmuar në uljen e kostos së proteinave, por edhe për të ndryshuar përfitimet shëndetësore nga ushqime të ndryshme.

5. Kërkoni kupona në letrat lokale ose në dyqanet ushqimore. Planifikoni vaktet tuaja dhe udhëtimet e blerjeve ushqimore rreth artikujve që janë në shitje ose kanë kupona. Shikoni speciale rreth dyqanit ushqimor. Ulja e kostove në një zonë mund t'ju ndihmojë të jeni në gjendje të përballoni ushqimin ose ushqimin tuaj të preferuar për veten tuaj.

Lista e Planifikimit të Ushqimit dhe Ushqimeve Shembull

Speca zile të mbushura-

· Turqi (2.49 dollarë)

· 3- 4 speca zile (98 dollarë ea)

· Djathë (nëse dëshironi) (3.30 dollarë)

· Salsa (1.25 dollarë)

· Avokado (nëse është në buxhet) (70 dollarë ea)

Supë me domate kopshti-

· 2 91 domate roma (XNUMX dollarë / lb)

· 1 supë me pulë ose perime me karton (2 dollarë)

· 2 gota perime të copëtuara të ndryshme (karota, qepë, patate, selino)

· 6 oz krem ​​domate (pa shtuar kripë) (44 dollarë)

· Sp lugë kripë

Pule e pjekur dhe Veggie Rajs Bowl

· 2 b Lagjet e Pulave (92 dollarë / b)

· Fasule të zeza - i konservuar pa shtuar natrium (75 dollarë)

· 2 patate të ëmbla (76 dollarë / ea)

· Florets të Brokolit të Ngrirë (1.32 dollarë)

· Oriz kafe (1.29 dollarë)

Sanduiçe BLT & Veza

· Vezë të fërguara (87 dollarë / duzinë)

· Proshutë - natrium i ulët (5.12 dollarë)

· Domate (75 dollarë)

· Marule (ose spinaq nëse është në buxhet) (1.32 dollarë)

· Ju gjithashtu mund të pjekni speca ose qepë nëse i keni të shtrirë dhe dëshironi të eksperimentoni me sanduiçin tuaj

Kostoja totale e madhe - 31.05 $

* Çmimet bazohen në artikuj të përgjithshëm për efikasitetin e kostos

—- Jade Mitchell, Edukatore e Ushqyerjes

Kjo do të mbyllet brenda 20 sekonda