Muffins me gjalpë badiava

Muffins-done-1-1-1024 × 682

Muffins me gjalpë badiava

Muffins me gjalpë badiava

Koha Prep15 minuta
Koha e gatimit15 minuta
Total Time30 minuta
servings: 12 Njerëz
kalorive: 160kcal

Pajisje

 • kallaji për kifle
 • tas për përzierje

Përbërësit

 • 1 1 / 4 filxhan gjalp kikiriku
 • 1 1 / 4 filxhan miell gjithandej
 • 3 / 4 filxhan tërshëra të mbështjella
 • 3 / 4 filxhan kafe sheqer
 • 1 tbsp pluhur pjekje
 • 1 / 2 tsp kripë
 • 1 1 / 4 filxhan qumësht
 • 1 vezë

Udhëzime

 • Ngroheni furrën në 375 gradë Fahrenheit
 • Përzieni miellin, tërshërën, sheqerin kafe, pluhurin pjekës dhe kripën në enën e përzierjes
 • Rrahni qumështin, vezët, gjalpin e kikirikut së bashku në një tas të veçantë
 • Kombinoni përbërësit e lagur me të thatë dhe përziejeni mirë
 • Brumë lugë në gota kifle
 • Piqni kifle 15-18 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe të mos kalojnë më në mes.