E mira, e keqja, e shëmtuara e sheqerit

Screenshot_2019-08-26 Posto GCFB

E mira, e keqja, e shëmtuara e sheqerit

Dayshtë Dita e Shën Valentinit! Një ditë e mbushur plot me karamele dhe mallra të pjekura, dhe dëshira për ta ngrënë në zemrën tuaj! Dua të them, pse jo? It'sshtë tregtuar si diçka që do të na bëjë të ndihemi të mrekullueshëm dhe është mirë për ne, por a është kështu? Le të zhytemi pak më thellë dhe të shohim se cilat janë të mirat dhe të këqijat e sheqerit. Kur duhet t'i kushtohemi dëshirave dhe kur bëhet mbi konsum.

Sheqernat natyralë

Sheqernat natyrore janë thelbësore për funksionin tonë të përditshëm. Ata na japin energji për të na kaluar gjatë ditës dhe për të ushqyer trurin tonë. Ka të gjitha llojet e ushqimeve të shkëlqyera që janë plot sheqerna natyrale. Frutat, perimet, qumështi dhe karbohidratet janë burimet kryesore natyrore të sheqerit. Sheqernat natyralë njihen ndryshe si: fruktoza, saharoza, glukoza, laktoza dhe maltoza. Kjo është arsyeja pse frutat, qumështi dhe drithërat janë ushqime të mira për tu pasur në dietën tuaj. Sheqernat natyrale janë të mira për t’u konsumuar kur janë të ekuilibruara me një proteinë për t’u ndjerë më të plotë, më gjatë. Shembuj të mirë të sheqernave natyralë të ekuilibruar me një proteinë do të ishin:

Mollë ose banane me gjalpë kikiriku

Luleshtrydhe me kos

Djathë dhe bajame

Smoothie me fruta dhe kos

Manaferrat dhe vezët e ziera fort

Sheqerat e shtuara

Sheqernat e shtuara janë sheqernat me të vërtetë të shijshme, ato që trupat tanë dëshirojnë. Sheqernat e shtuara janë pije freskuese, ëmbëlsira, biskota, ëmbëlsira, pite, akullore dhe lëngje frutash. Ato gjithashtu shtohen në shumicën e ushqimeve të përpunuara dhe aromave dhe mund t’i bëjnë shumë dëm trupit tuaj nëse konsumohen shumë. Sheqernat e shtuara etiketohen në një mënyrë të ndërlikuar, kështu që mund të mos jeni të vetëdijshëm se ato gjenden në ushqimet tuaja. Shumicën e kohës ato shfaqen në etiketat e përbërësve të renditur si: shurup misri me fruktozë të lartë, shurup misri, dekstrozë, dekstrozë kristali, fruktozë e lëngshme dhe më shumë. Sot ka më shumë sheqer të shtuar në ushqime se kurrë më parë. Kjo po krijon një problem të madh në shëndetin tonë. Këto sheqerna luajnë një rol shumë të madh në rritjen e diabetit tip II, prishjen e dhëmbëve dhe epideminë aktuale të mbipeshes. Sheqernat e shtuara shtojnë shumë kalori në dietat tona pa shtuar asnjë vitaminë ose lëndë ushqyese. Ajo që dua të diskutoj sot është një sasi e sigurt e këtyre për të ngrënë. Le të shohim atë që konsiderohet shumë sheqer i shtuar.

Udhëzimet dietike 2015-2020 për amerikanët thonë se më shumë sheqer që një i rritur i shëndetshëm duhet të konsumojë në një ditë është: 48 g (12 tsp)

Kjo është:

1 kana sodë (39g)

1 qese Skittles (47g)

2 ëmbëlsira rostiçeri (31 g)

2 gota kos Yoplait (48g)

2 Waffles Eggo me shurup C (40g)

1 shirit proteina (30g)

16 oz lëng portokalli (44g)

Supë domate e konservuar 2 C (48g)

Drithëra me kuti 2 C (40g)

Këtu është një listë e artikujve me shumë më tepër se shuma e rekomanduar ditore:

Medium McDonalds McFlurry me Oreos (71g)

Starbucks Grande Frappuccino (66 g)

20 ozë sodë (65g)

16 oz pije energjike (54 gr)

Lëng rrushi 16 oz (72g)

1 pintë akullore (96g)

Qumësht çokollate 16 oz (51g)

Këto lista janë paraqitur për t'ju edukuar mbi artikujt që janë jashtëzakonisht të pasur me sheqer. Disa nga këto artikuj mund të duken të dukshëm, por ajo që dëshironi të përqendroheni këtu është numri i gramëve që konsumohen çdo ditë. Nëse zakonisht hani 2 filxhanë drithëra për mëngjes, gati se keni përmbushur marrjen e sheqerit për atë ditë, kështu që duhet të provoni të kufizoni sheqernat e shtuara për pjesën tjetër të ditës. Gjithashtu mbani mend që fëmijët duhet të konsumojnë vetëm 6 lugë çaji ose më pak në një ditë. Pra, nëse fëmija juaj konsumon një gotë të vogël me lëng rrushi për meze, provoni dhe kufizoni sasinë e sheqerit të shtuar që ata hanë pjesën tjetër të asaj dite. Qëllimi është të provoni të qëndroni nën ose rreth 48 g për të mbajtur trupin tuaj nga zhvillimi i sëmundjeve si diabeti ose mbipesha.

Sigurisht që është plotësisht në rregull të konsumosh sheqer dhe të kesh një trajtim këtu dhe atje! Vetëm kini kujdes për sasinë që po hani çdo ditë. Nëse keni një dhëmb të ëmbël të vërtetë, por nuk jeni i sigurt se si të frenoni dëshirën pa hequr çokollatë ose karamele, këtu është një recetë për një ushqim të shëndetshëm të ëmbël:

Pjeshkë të freskëta ose pjeshkë të konservuara (të konservuara në ujë mundësisht)

Cheese C Gjizë ose kos i thjeshtë

Shi i mjaltit

Një petë kanelle (opsionale)

Një pikë ekstrakt vanilje (opsionale)

Përziejini këto artikuj së bashku për të zëvendësuar një akullore të Dielën! Përsëri, është në rregull që të keni një dietë të ekuilibruar dhe të shijoni një akullore të vërtetë të Dielën këtu dhe atje, por kjo do t'i bëjë mirë trupit tuaj për të mbajtur nën kontroll marrjen e sheqerit.

Gezuar Shen Valentinin!

- Jade Mitchell, Edukatore e të Ushqyerit