Përfitoni sa më shumë nga prodhimi juaj në Pranverë

Screenshot_2019-08-26 Posto GCFB

Përfitoni sa më shumë nga prodhimi juaj në Pranverë

Pranvera është në ajër dhe ju e dini se çfarë do të thotë kjo, fruta dhe perime të freskëta! Nëse jeni me buxhet, tani është koha për të blerë prodhime sezonale.

Ju mund të vini re se këto artikuj prodhimi janë më të lirë në kohën e pranverës:

Luleshtrydhe, manaferra, boronica, pjeshkë & kumbulla; domate, misër, marule, kunguj, karota & më shumë!

Këtu mund të shihni disa çmime tipike në sezonin vs. jashtë sezonit:

Luleshtrydhe: 0.99 $ - 1.99 $ / lbs krahasuar me $ 3-4

Manaferrat, mjedrat dhe boronicat: 0.88 $ - 0.99 $ kundrejt $ 2 - 4 $

Pjeshkë dhe kumbulla: $ 1- $ 1.50 / lb vs $ 3- $ 4

Domate: 0.68 $ - 0.88 $ / lb krahasuar me $ 1- 1.25 $

Disa këshilla për blerjen e produkteve sezonale:

1. Bleni faqen e parë të reklamave të shitjes: Prodhimi më i lirë është zakonisht ai në sezon.

2. Mësoni çmimet dhe trendet e produkteve tuaja të preferuara.

3. Kur çmimet rriten, kjo zakonisht është një shenjë që prodhimi po del nga sezoni.

4. Rrini te prodhimet sezonale ose prodhimet që zakonisht qëndrojnë në të njëjtin çmim dhe duhet të vini re se po kurseni disa para shtesë!

Dëshironi të rritni prodhimin tuaj? Këtu janë disa këshilla argëtuese:

Kopshtaria nuk është aq e vështirë (ose e shtrenjtë!) Sa tingëllon. Një kërkim i thjeshtë në google mund të ofrojë shumë ide për "kopshtarinë e skrapit". Ky lloj i kopshtarisë përdor mbetje kuzhine nga frutat dhe perimet që keni tashmë. Eksperimentoni dhe argëtohuni me të! Ju nuk keni nevojë as për një tenxhere, mund të përdorni kova të vjetra, tiganë tortash, kosha të vegjël për plehra ose ndonjë pjatë tjetër e vjetër që keni shtruar përreth. Kryesorja është të siguroheni që çdo enë që përdorni të ketë kullim të mirë, kështu që mund të duhet të bëni disa vrima në të. Provoni dyqane dollarësh për furnizime të lira kopshtarie; ata zakonisht mbajnë fara, tenxhere, mjete dhe më shumë për 1 dollarë ose më pak.

Kohët e fundit u përpoqa të vendos rrënjët e qepës së gjelbër në një tenxhere jashtë dhe brenda një jave; keto jane rezultatet! Ripërdorimi dhe ri-rritja e mbetjeve tuaja mund t’ju ​​kursejë me të vërtetë disa para nëse merrni më shumë se një përdorim nga prodhimet tuaja. Ju thjesht prerë majat off gëzojnë!

Ka shumë artikuj të tjerë të prodhimeve që mund të rriten në enë të vogla, të tilla si domate, speca, barishte dhe më shumë. Ata nuk do të zënë shumë hapësirë ​​dhe kërkojnë pak mirëmbajtje; vendosni fara ose bimë fillestare në enën tuaj, uji sipas nevojës (zakonisht një herë në ditë ose më pak), dhe shikojeni atë të rritet!

Tani për tani në zonën tonë ky është një udhëzues për mbjelljen e muajit Prill: Fasule, jakë, misër, tranguj, bamje, speca dhe më shumë!

Kërkoni në zonën tuaj, ndonjëherë ka klube, klasa ose madje edhe një kopsht kopshtarie falas që mund t'ju ofrojë këshilla, t'ju japë një vend për të rritur prodhime ose thjesht t'ju japë mundësinë për të punuar në një kopsht.

—– Kelley Kocurek, praktikant në RD