Blerja e "shëndetshëm" me një buxhet të SNAP

Screenshot_2019-08-26 Posto GCFB

Blerja e "shëndetshëm" me një buxhet të SNAP

Në vitin 2017, USDA raportoi se dy blerjet kryesore të përdoruesit të SNAP ishin qumështi dhe pijet freskuese. Raporti gjithashtu përfshiu që 0.40 $ nga çdo dollar SNAP shkoi për fruta, perime, bukë, qumësht dhe vezë. Një tjetër 0.40 dollarë shkoi për ushqime të paketuara, drithëra, qumësht, oriz dhe fasule. 0.20 $ e mbetura shkojnë për pije freskuese, patate të skuqura, meze të kripura dhe ëmbëlsira. Nuk është sekret që jo të gjithë marrësit e SNAP po përdorin ndihmën e tyre për të blerë ushqime të shëndetshme. Por le të mos fillojmë të bëjmë supozime dhe të kritikojmë këto blerje. Unë do të doja t'ju kujtoj se ushqyerja mësohet rrallë në shkolla dhe mjekët rrallë ofrojnë këshilla për këtë temë; kështu që në vend që të nxitojmë në konkluzione se pse marrësit e SNAP po blejnë gazra dhe "ushqime të tjera" të le të shqyrtojmë se si t'i ndryshojmë këto blerje!

Dollarët tuaj SNAP mund të përdoren për ushqime që do të zgjasin shumë më gjatë gjatë javës dhe muajit tuaj, duke shtrirë vërtet dollarin tuaj më tej. Në kthim, shpresojmë që të keni më pak ditë të sëmura, ose të paktën të ndiheni pak më të energjishëm nga metodat tuaja të reja të blerjes së ushqimeve. Familja mesatare prej 4 që përfiton përfitime SNAP në Teksas merr rreth 460 dollarë në muaj në përfitime (bazuar në kërkimet në internet, ky numër mund të duket ndryshe për shumë marrës). Kjo del me një buxhet prej $ 160 në javë. Qëndrimi në buxhet është kaq i rëndësishëm, dhe për të ndihmuar në këtë, planifikimi i vaktit është thelbësor. Unë do të kaloj nëpër ato që duken mëngjese, dreka, vakte dhe darka të shëndetshme me vlerë 160 dollarë.

Aventura ime më çon në një HEB lokal ku bëra disa blerje “të shëndetshme”. Unë krijova një model të ngrënies javore për një familje me katër vetë duke përdorur këtë buxhet.

Së pari deri mëngjesin për një javë. Mundohuni të blini artikuj që mund të përdoren në shumë mënyra; kjo do ta zgjasë edhe më shumë dollarin tuaj. Zgjidhni markat e dyqaneve kur janë më lirë. Nëse blini mish të përpunuar, si proshutë dhe suxhuk; përpiqen të zgjidhni produkte natyrore ose ato me natrium të reduktuar. Ky proshutë ishte një nga artikujt tonë "mburrem" me 4.97 $ për pako, por ja vlen! 100% grurë i plotë buka është më e shëndetshme, dhe ishte vetëm 1.29 dollarë, vetëm disa cent më shumë se bukët e bardha. Zgjidhni kos të thjeshtë, në vend të atyre që tashmë janë aromatizuar (ato janë të ngarkuara me sheqerna të shtuar); në vend të kësaj shtoni tuajin ëmbëlsues natyralë si mjalti dhe frutat. Sweetmbëlsoni bollgurin tuaj në të njëjtën mënyrë! Sigurohuni që të shtoni shumë fruta dhe perime gjithashtu (tonat janë në fotot e mëvonshme!)

$ 24.33

Vezë- 18 ct: 2.86 dollarë

Pecon - 2 copë: 4.97 $ x 2 = 9.94 $

Kos i thjeshtë me yndyrë të ulët: 1.98 dollarë

Tërshëra - 42 oz: 1.95 dollarë

Mjalti - 12 oz: 2.55 dollarë

Lëng portokalli + kalcium - ½ gal: 1.78 dollarë

1% qumësht - 1 gal: 1.98 dollarë

100% bukë gruri të plotë - 1.29 dollarë

Tjetra është dreka. Sanduiçet janë një mundësi e mirë e përballueshme. Ne zgjodhëm gjel deti ose proshutë me djathë, dhe gjalpë kikiriku + banane + mjaltë. Përziejeni çdo ditë për ta mbajtur interesante. Djathë pjesa më e madhe që ju të prerë veten është më e lirë se blerja e djathit tashmë të prerë, plus është e natyrshme! Kur zgjidhni gjalpë kikiriku, zgjidhni markën me sasia më e vogël e sheqerit. Nëse në buxhet, zgjidh natriumi i ulët ose varietetet natyrore të mishit të drekës. Përdorni proshutën e mbetur nga mëngjesi dhe perimet nga darka për të shtuar më shumë aromë në sanduiçin tuaj.

$ 20.91

100% bukë gruri i plotë: $ 1.29

Portokalle mandarinë: 3.98 dollarë

Banane: 0.48 dollarë për kile, 1.44 XNUMX dollarë

Turqi - 10 oz: 2.50 dollarë

Ham - 12 oz: 2.50 dollarë

Gjalpë kikiriku - 16 oz: 2.88 dollarë

Djathi - 32 ons: 6.32 dollarë

Snacks inkurajohen gjatë gjithë ditës (për sa kohë që janë të shëndetshme!) Ja disa mundësi të shkëlqyera: kube djathi, fruta dhe perime të freskëta, humus, salcë, gjalpë kikiriku + krisur, arra, fruta të thata dhe madje kokoshka (me më pak kripë të shtuar). Blerja e snacks në korpus mund t'ju ndihmojë të kurseni para; ato zakonisht zgjasin më shumë se një javë.

$ 18.98

Karrota për fëmijë - 32 oz: 1.84 dollarë

Mollë pa sheqer - 46 oz: 1.98 dollarë

Përzierje gjurmësh - 42 oz: 7.98 dollarë

Kokoshka - 5 oz: 1.79 dollarë

Pretzels - 15 oz: 1.50 dollarë

Kivis- 3 / $ 1: $ 2.00

Humus - 10 oz: 1.89 dollarë

Darkat mund të jenë lehtësisht vakti më i shtrenjtë i ditës. Ne zgjodhëm artikuj që mund të përdoren në pjata dhe ditë të shumta. Kur zgjidhni kutinë, sendet e konservuara ose në shishe zgjidhni ato që janë më të ulëta në natrium dhe sheqer ose nuk i shtojnë aspak. Perimet / frutat e konservuara dhe të ngrira janë po aq të shëndetshme sa ato të freskëta dhe ndonjëherë janë më të lira. Zgjidhni mish pa sezon dhe i sezononi vetë. Disa nga vaktet që kemi zgjedhur do të bëjmë mbetjet ose keni mjaft sende të mbetura për të bërë një vakt tjetër.

$ 14.23

Vakti 1: Mish derri BBQ, patate të pjekura dhe fasule jeshile

Bërxolla derri- 9 ct: 7.69 dollarë

Patate të pjekura - 5 lbs: 2.98 dollarë

Salcë BBQ - 14 oz: 2.00 dollarë

Fasule jeshile- 2 kanaçe: 0.78 dollarë x 2 = 1.56 dollarë

$ 15.47

Vakti 2: Pule italiane, oriz kafe & brokoli

Gjokse pule: 10.38 dollarë

Salcë sallate - 14 oz: 1.86 dollarë

Brokoli - 12 oz: $ 1.28 x 2 = $ 2.56

Oriz kafe - 16 oz: 0.67 dollarë

$ 11.94

Ushqimi 3: Suxhuk, oriz dhe perime

Suxhuk viçi - 12 oz: 3.99 dollarë x 2 = 7.98 dollarë

Perime të ngrira - 14 oz: $ 1.98 x 2 = 3.96 $

$ 9.63

Vakti 4: Takot e Turqisë ose sesadilat me salcë

Tortilla - 0.98 dollarë

Fasule të zeza - 15 oz: 0.78 dollarë x 2 = 1.56 dollarë

Qepë: 0.98 dollarë

Domatet - 1.48 dollarë

Avokado- 0.68 dollarë x 2 = 1.36 dollarë

Turqi i bluar - 1 b: 2.49 dollarë

Misri- 15.25 oz = 0.78 dollarë

Vakti 5: Spageti gjeldeti me sallate & kungull i njome

Përzierje organike e sallatës - 3.98 dollarë

Kërpudha - 1.58 dollarë

Domate qershi - 1.68 dollarë

Kastravecat- 2 x 0.50 dollarë = 1.00 dollarë

$ 14.88

Turqi i bluar - 1 b: 2.49 dollarë

Petë gruri - 16 oz: 1.28 dollarë

Kungull i njomë - 0.98 dollarë / lb

Salcë spageti - 24 oz: 1.89 dollarë

$ 66.15

Totali ynë për darkë ishte 66.15 dollarë; duke sjellë totalin tonë

shuma javore në rreth $ 130 për të gjitha vaktet. Ne zgjodhëm të shkonim nën vlerën 160 dollarë për të lejuar diferencat në çmime dhe për të lejuar preferencat individuale të ushqimit.

Jetesa e shëndetshme është e mundur me një buxhet, duhet vetëm një planifikim i kujdesshëm. Mos ngurroni të përzierni këto opsione dhe vakte; thjesht sepse thotë se është një artikull darkë, nuk do të thotë se nuk mund të jetë një drekë apo vakt mëngjesi!

—- Jade Mitchell, Edukatore e Ushqyerjes

—- Kelley Kocurek, RD praktikant

** Përgjegjësia për të drejtat e autorit: Ne nuk kemi në pronësi të drejtat e ndonjë marke dhe produkti të treguar në këto fotografi. Ne jemi duke përdorur këto fotografi për të ndihmuar në promovimin e jetesës së shëndetshme dhe të përballueshme. Të gjitha fotografitë janë bërë në HEB. **