Banka e Ushqimit të Qarkut Galveston bashkëpunon me organizatat në të gjithë komunitetin tonë për të ndihmuar në pajisjen e familjeve tona me burimet e nevojshme për të gatuar ushqime ushqyese, të përshtatshme dhe të sigurta.

Merrni blogje, shikoni burime, ndani receta dhe më shumë përmes këtij aplikacioni të mrekullueshëm Feeding America

Kontaktet e stafit

Alexis Bosquez
Koordinatore e Edukimit të të ushqyerit
abosquez@galvestoncountyfoodbank.org

Aemen Farooqui
Edukatori i të ushqyerit
afarooqui@galvestoncountyfoodbank.org

Charli Harlen
Edukatori i të ushqyerit
charlen@galvestoncountyfoodbank.org

Sarah Bigham
Edukatori i të ushqyerit

Video gatimi

 

Recipes

Klikoni lexoni më shumë për secilën prej recetave për të hapur receta të plota dhe fakte ushqyese.

Muffins me gjalpë badiava

Muffins Muffins Gjalpë Kikiriku tas për përzierje 1 1/4 filxhan gjalpë kikiriku 1 1/4 filxhan miell për të gjitha qëllimet 3/4 filxhan tërshëra të mbështjellë 3/4 filxhan sheqer kafe 1 lugë pluhur pjekje 1/2 lugë kripë 1 1/4 filxhan qumësht 1 vezë Ngrohni furrën në 375 gradë Fahrenheit Përzieni miell, tërshërë, sheqer kaf, pluhur pjekje dhe kripë në tasin përzierës Qumështin, vezët, gjalpin e kikirikut së bashku në një të veçantë…
Vazhdo te lexosh Muffins me gjalpë badiava

Tacos vegjetale

Veggie Tacos 1 kanaçe fasule të zeza me natrium të ulët 1 kalli misri i tërë (pa sheqer të shtuar) 1 piper i zi 1 avokado e plotë (sipas dëshirës) 1/2 qepë të kuqe 1/4 filxhan lëng limoni 2 lugë mjaltë 1 lugë pluhur djegës 1 lugë qimnon Kripë dhe piper për shije Tortilla misri ose mielli Kulloni fasule të zeza dhe pije. Kullojeni misrin. Përziejini së bashku në një tas më të madh përzierës Pritini piperin ...
Vazhdo te lexosh Tacos vegjetale

Sallatë spinaqi luleshtrydhe

Sallatë me spinaq me luleshtrydhe 6 gota spinaq të freskët 2 gota luleshtrydhe (të prera në feta) 1/2 filxhan arrë ose farë të zgjedhur ((bajame, arre, fara kungulli, pecan)) 1/4 filxhan qepë të kuqe (të copëtuar) 1/2 filxhan vaj ulliri 1/4 filxhan uthull balsamikeKripë dhe piper për shije Lani spinaqin e freskët dhe vendoseni në një tas të madh Fetë luleshtrydhe Pritini qepët Në një tas të veçantë përzieni vaj ulliri, uthull balsamike, kripë dhe…
Vazhdo te lexosh Sallatë spinaqi luleshtrydhe

Sallatë makarona pule Pesto

Sallatë me makarona Pule Pesto tenxhere për gatim 1 kanaçe pulë në ujë 1/2 qepë 1/2 filxhan salcë pesto 1 filxhan domate të copëtuara ose domate qershi 1/4 filxhan vaj ulliri 1 pk makarona sipas dëshirës tuaj (spageti, makarona, kravatë hark) Djathë parmixhan për zbukurim Gatuajini makaronat sipas për të paketuar dhe vënë në një tas të madh Prisni domatet dhe qepën ndërsa gatuani makaronat Shtoni pulë,…
Vazhdo te lexosh Sallatë makarona pule Pesto

Bloget për Edukimin e të Ushqyerit

 

Praktikante dietike: Sarah Bigham

Përshëndetje! ? Emri im është Sarah Bigham, dhe unë jam një praktikante dietike në Degën Mjekësore të Universitetit të Teksasit (UTMB). Erdha në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston për rotacionin tim 4-javor të komunitetit në korrik 2022. Koha ime me bankën e ushqimit ishte një përvojë përulëse. Ishte një kohë e pasur që më lejoi…
Vazhdo te lexosh Praktikante dietike: Sarah Bigham

Blog praktikant: Abby Zarate

Emri im është Abby Zarate, dhe unë jam një praktikant dietik i Degës Mjekësore të Teksasit (UTMB). Erdha në Bankën Ushqimore të Vendit Galveston për rotacionin tim në komunitet. Rrotullimi im ishte për katër javë gjatë marsit dhe prillit. Gjatë kohës time shkoj të punoj në programe të ndryshme arsimore dhe plotësuese. Kam përdorur…
Vazhdo te lexosh Blog praktikant: Abby Zarate

Blog për praktikant dietik

Përshëndetje! Emri im është Allison, dhe unë jam një praktikant diete nga Universiteti i Hjustonit. Pata mundësinë e mrekullueshme të praktikoja në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston. Koha ime në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston më ekspozoi ndaj një sërë përgjegjësish dhe rolesh që edukatorët e ushqyerjes marrin në komunitet, duke përfshirë…
Vazhdo te lexosh Blog për praktikant dietik

Praktikanti: Trang Nguyen

Emri im është Trang Nguyen dhe unë jam UTMB një praktikant dietik që rrotullohet në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston (GCFB). Kam internuar në GCFB për katër javë nga tetori deri në nëntor 2020, dhe tani po kthehem pas më shumë se një viti për dy javë të tjera në nëntor 2021. Unë mund të shoh plotësisht dallimet brenda…
Vazhdo te lexosh Praktikanti: Trang Nguyen

Blog praktikant: Nicole

Pershendetje te gjitheve! Emri im është Nicole dhe jam praktikanti aktual dietetik në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston. Përpara se të filloja rotacionin tim këtu, kisha menduar se gjithçka që bënim në departamentin e të ushqyerit ishin klasa të edukimit të të ushqyerit. Krijova disa aktivitete që mendova se do të ishin tërheqëse për shkollën fillore…
Vazhdo te lexosh Blog praktikant: Nicole

Blog praktikantësh: Biyun Qu

Emri im është Biyun Qu, dhe unë jam një praktikante dietike që rrotullohem në Bankën e Ushqimit të Qarkut Galveston. Në Bankën e Ushqimit, ne kemi projekte të ndryshme ekzistuese për të punuar, dhe ju madje mund të dilni me ide të reja dhe t'i zbatoni ato! Ndërsa punoja këtu për katër javë, kam ndihmuar me…
Vazhdo te lexosh Blog praktikantësh: Biyun Qu

Infographics barishte

Kohët e fundit kemi qenë në gjendje të mbjellim një kopsht të vogël barishte në bankën e ushqimit. Ju lutemi shijoni infografitë që kemi krijuar në lidhje me bimët që kemi mbjellë dhe shpresojmë që së shpejti të mund t'i ndani me ju!

Çfarë janë "Ushqimet e Përpunuara"?

Termi "ushqime të përpunuara" është përfshirë në pothuajse çdo artikull shëndetësor dhe blog të ushqimit që mund të gjeni. Nuk është gënjeshtër që shumica e ushqimeve që gjenden në dyqanet ushqimore sot janë ushqime të përpunuara. Por cilat janë ato? Si e dimë se cilat janë të mira për t’u konsumuar dhe cilat jo të shëndetshme? Këtu është një…
Vazhdo te lexosh Çfarë janë "Ushqimet e Përpunuara"?

Parimet e Shëndetit për Qytetarët e Moshuar

Ne fokusohemi shumë në shëndetin e fëmijëve, por jo gjithmonë flitet mjaftueshëm për shëndetin e të moshuarve. Kjo temë është po aq e rëndësishme sa shëndeti për fëmijët. Në mënyrë ideale ne duam të përqëndrohemi në shëndetin në të gjitha periudhat e jetës sonë, por më të rrezikuarit për t'u ushqyer keq janë fëmijët dhe të moshuarit. …
Vazhdo te lexosh Parimet e Shëndetit për Qytetarët e Moshuar

Udhëzues për Shëndetin e Fëmijëve

Nëse ndiheni të sfiduar duke menduar për një dietë më të shëndetshme për fëmijën tuaj, nuk jeni vetëm. Kjo është një pikë stresi për kaq shumë prindër, por le ta marrim këtë hap pas hapi! Mund të filloni me një hap në drejtimin e duhur dhe nëse kjo është gjithçka që funksionon për familjen tuaj, atëherë nuk jeni…
Vazhdo te lexosh Udhëzues për Shëndetin e Fëmijëve

Ushqimi i shëndetshëm në lëvizje

Ushqimi i shëndetshëm në lëvizje Një nga ankesat kryesore për të cilat dëgjojmë gjatë ngrënies është se nuk është e shëndetshme; kjo mund të jetë e vërtetë, por ka mundësi të shëndetshme atje! Nëse jeni jashtë dhe pa ndonjë ushqim të parapërgatitur, ka disa opsione të mira përveç një sallate. Këto janë disa të lehta…
Vazhdo te lexosh Ushqimi i shëndetshëm në lëvizje

Përfitoni sa më shumë nga prodhimi juaj në Pranverë

Pranvera është në ajër, dhe ju e dini se çfarë do të thotë, fruta dhe perime të freskëta! Nëse jeni me një buxhet, tani është koha për të blerë produkte sezonale. Ju mund të vini re se këto produkte prodhojnë më lirë në kohën e pranverës: Luleshtrydhe, manaferra, boronica, pjeshkë dhe kumbulla; domate, misër, marule, kunguj, karota dhe më shumë! Këtu…
Vazhdo te lexosh Përfitoni sa më shumë nga prodhimi juaj në Pranverë

Blerja e "shëndetshëm" me një buxhet të SNAP

Në vitin 2017, USDA raportoi se dy blerjet kryesore të përdoruesit të SNAP ishin qumështi dhe pijet e buta. Raporti gjithashtu përfshiu që 0.40 dollarë nga çdo dollar SNAP shkuan për fruta, perime, bukë, qumësht dhe vezë. 0.40 dollarë të tjerë shkuan për ushqime të paketuara, drithëra, qumësht, oriz dhe fasule. 0.20 dollarët e mbetur shkojnë për pije joalkoolike,…
Vazhdo te lexosh Blerja e "shëndetshëm" me një buxhet të SNAP

Java e kequshqyerjes

Ne jemi partnerë me UTMB këtë javë dhe festojmë javën e kequshqyerjes. Çfarë është në të vërtetë kequshqyerja? Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë "Kequshqyerja i referohet mangësive, teprimeve ose çekuilibrave në marrjen e energjisë dhe/ose lëndëve ushqyese nga një person." Mund të jetë nënushqyerje ose mbipushqim. Kur dikush mendon për kequshqyerjen, ai zakonisht mendon për fëmijë të dobësuar, por ajo që ne jemi…
Vazhdo te lexosh Java e kequshqyerjes

Muaji Kombëtar i Ushqimit

Marsi është Muaji Kombëtar i të ushqyerit dhe ne po festojmë! Ne jemi shumë të kënaqur që jeni këtu! Muaji Kombëtar i të ushqyerit është një muaj i caktuar për të rishikuar dhe kujtuar pse zgjedhja e ushqimeve më të shëndetshme dhe krijimi i një stili jetese aktiv është kaq i rëndësishëm për ne. Ne jetojmë në një vend ku jemi në gjendje të blejmë të shëndetshëm dhe të freskët…
Vazhdo te lexosh Muaji Kombëtar i Ushqimit

E mira, e keqja, e shëmtuara e sheqerit

Dayshtë Dita e Shën Valentinit! Një ditë e mbushur plot me karamele dhe produkte të pjekura, dhe një dëshirë për ta ngrënë atë në zemrat tuaja! Dua të them, pse jo? Shitet si diçka që do të na bëjë të ndihemi të mrekullueshëm dhe është e mirë për ne, por a është? Le të zhytemi pak më thellë dhe të shohim se cilat janë mallrat ...
Vazhdo te lexosh E mira, e keqja, e shëmtuara e sheqerit

Ushqimi në buxhet

Ushqimi i mirë është një pjesë thelbësore e të pasurit një jetë të shëndetshme dhe të lumtur. Ushqimi i mirë ju mundëson që të keni një trup të shëndetshëm, i cili nga ana tjetër ju mundëson që: të punoni çdo ditë, të luani më shumë me fëmijët tuaj, të stërviteni dhe të flini më mirë. Ushqimi i mirë fillon me një bazë të fortë në dietën tuaj. Hardshtë e vështirë të…
Vazhdo te lexosh Ushqimi në buxhet

Ne jemi me fat që e quajmë Galveston County Home

Ajo që e dallon vërtet qarkun tonë janë njerëzit e tij: bujarë, dashamirës dhe gjithmonë të gatshëm për të ndihmuar fqinjët e tyre. Kjo është arsyeja pse ne duam të jetojmë këtu. Fatkeqësisht, shumë nga fqinjët tanë këtu në Galveston përpiqen të gjejnë ushqim të përshtatshëm për veten dhe familjet e tyre. Në Bankën e Ushqimit të Qarkut Galveston, misioni ynë është të sigurojmë thelbësore…
Vazhdo te lexosh Ne jemi me fat që e quajmë Galveston County Home

Ushqyerja në gjuhën time

 

Mira video në spanjisht:

中文 版

的 餐盘

教育 講義