Banka e Ushqimit të Qarkut Galveston bashkëpunon me organizatat në të gjithë komunitetin tonë për të ndihmuar në pajisjen e familjeve tona me burimet e nevojshme për të gatuar ushqime ushqyese, të përshtatshme dhe të sigurta.

Kontaktet e stafit

Candice Alfaro – Drejtoreshë Edukimi e Ushqyerjes
calfaro@galvestoncountyfoodbank.org

Stephanie Bell – Edukatore e të ushqyerit
sbell@galvestoncountyfoodbank.org

Video gatimi

 

Recipes

Klikoni lexoni më shumë për secilën prej recetave për të hapur receta të plota dhe fakte ushqyese.

Muffins me gjalpë badiava

Gjalpë Kikiriku Kiflet Tepsi për kifle tas për përzierje 1 1/4 filxhani gjalpë kikiriku 1 1/4 filxhan miell për përdorime të gjithanshme 3/4 filxhani tërshërë të mbështjellë 3/4 filxhan sheqer kaf 1 lugë gjelle pluhur pjekje 1/2…
Vazhdo te lexosh Muffins me gjalpë badiava

Tacos vegjetale

Tacos vegjetale 1 kanaçe fasule të zeza me pak natrium 1 kanaçe misër me kokrra të plota (pa sheqer të shtuar) 1 piper zile 1 avokado të plotë (opsionale) 1/2 qepë të kuqe 1/4 filxhani lëng limoni…
Vazhdo te lexosh Tacos vegjetale

Sallatë spinaqi luleshtrydhe

Sallatë me spinaq me luleshtrydhe 6 filxhanë spinaq të freskët 2 filxhanë luleshtrydhe (të prera) 1/2 filxhan arrë ose farë sipas dëshirës ((bajame, arra, fara kungulli, arra)) 1/4 filxhan qepë të kuqe (të copëtuar) 1/2 filxhan…
Vazhdo te lexosh Sallatë spinaqi luleshtrydhe

Sallatë makarona pule Pesto

Sallatë me makarona pule Pesto tenxhere gatimi 1 kanaçe pule në ujë 1/2 qepë 1/2 filxhan salcë pesto 1 filxhan domate të copëtuar ose domate qershi 1/4 filxhani vaj ulliri 1 pkg…
Vazhdo te lexosh Sallatë makarona pule Pesto

Bloget për Edukimin e të Ushqyerit

 

Blog praktikant: Alexis Whellan

Përshëndetje! Emri im është Alexis Whellan dhe jam student i vitit të katërt MD/MPH në UTMB në Galveston. Unë jam duke aplikuar në programet e rezidencës së Mjekësisë së Brendshme tani dhe po përfundoj…
Vazhdo te lexosh Blog praktikant: Alexis Whellan

Komuniteti UTMB- Blog praktikant

Përshëndetje! Emri im është Danielle Bennetsen, dhe unë jam një praktikante dietike në Degën Mjekësore të Universitetit të Teksasit (UTMB). Kam pasur mundësinë të përfundoj rotacionin tim në komunitet në…
Vazhdo te lexosh Komuniteti UTMB- Blog praktikant

Praktikante dietike: Sarah Bigham

Përshëndetje! ? Emri im është Sarah Bigham, dhe unë jam një praktikante dietike në Degën Mjekësore të Universitetit të Teksasit (UTMB). Erdha në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston për…
Vazhdo te lexosh Praktikante dietike: Sarah Bigham

Blog praktikant: Abby Zarate

Emri im është Abby Zarate, dhe unë jam një praktikant dietik i Degës Mjekësore të Teksasit (UTMB). Erdha në Bankën e Ushqimit të Vendit Galveston për rotacionin tim në komunitet. E imja…
Vazhdo te lexosh Blog praktikant: Abby Zarate

Blog për praktikant dietik

Përshëndetje! Emri im është Allison, dhe unë jam një praktikant diete nga Universiteti i Hjustonit. Pata mundësinë e mrekullueshme të praktikoja në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston. E imja…
Vazhdo te lexosh Blog për praktikant dietik

Praktikanti: Trang Nguyen

Emri im është Trang Nguyen dhe unë jam UTMB një praktikant dietik që rrotullohet në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston (GCFB). Kam internuar në GCFB për katër javë nga tetori deri në nëntor…
Vazhdo te lexosh Praktikanti: Trang Nguyen

Blog praktikant: Nicole

Pershendetje te gjitheve! Emri im është Nicole dhe jam praktikanti aktual dietetik në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston. Përpara se të filloja rotacionin tim këtu, kisha menduar se të gjithë…
Vazhdo te lexosh Blog praktikant: Nicole

Blog praktikantësh: Biyun Qu

Emri im është Biyun Qu, dhe unë jam një praktikant dietik që rrotullohet në Bankën Ushqimore të Qarkut Galveston. Në Bankën e Ushqimit kemi projekte të ndryshme ekzistuese për të punuar,…
Vazhdo te lexosh Blog praktikantësh: Biyun Qu

Infographics barishte

Kohët e fundit kemi qenë në gjendje të mbjellim një kopsht të vogël barishte në bankën ushqimore. Ju lutemi shijoni infografikën që kemi krijuar për barishtet që kemi mbjellë dhe shpresojmë…
Vazhdo te lexosh Infographics barishte

Çfarë janë "Ushqimet e Përpunuara"?

Termi "ushqime të përpunuara" është i përhapur në pothuajse çdo artikull shëndetësor dhe blog ushqimor që mund të gjeni. Nuk është gënjeshtër se shumica e ushqimeve që gjenden në dyqane ushqimore…
Vazhdo te lexosh Çfarë janë "Ushqimet e Përpunuara"?

Parimet e Shëndetit për Qytetarët e Moshuar

Ne fokusohemi shumë te shëndeti i fëmijëve, por jo gjithmonë qarkullon mjaftueshëm fjalë për shëndetin për të moshuarit. Kjo temë është po aq e rëndësishme sa shëndeti për fëmijët. …
Vazhdo te lexosh Parimet e Shëndetit për Qytetarët e Moshuar

Udhëzues për Shëndetin e Fëmijëve

Nëse ndiheni të sfiduar duke menduar për një dietë më të shëndetshme për fëmijën tuaj, nuk jeni vetëm. Kjo është një pikë stresi për shumë prindër, por le të marrim…
Vazhdo te lexosh Udhëzues për Shëndetin e Fëmijëve

Ushqimi i shëndetshëm në lëvizje

Ushqimi i shëndetshëm në lëvizje Një nga ankesat kryesore që dëgjojmë për të ngrënit në lëvizje është se nuk është i shëndetshëm; Kjo mund të jetë e vërtetë, por ka të shëndetshme…
Vazhdo te lexosh Ushqimi i shëndetshëm në lëvizje

Përfitoni sa më shumë nga prodhimi juaj në Pranverë

Pranvera është në ajër, dhe ju e dini se çfarë do të thotë, fruta dhe perime të freskëta! Nëse keni një buxhet, tani është koha për të blerë produkte sezonale. Ti mund …
Vazhdo te lexosh Përfitoni sa më shumë nga prodhimi juaj në Pranverë

Blerja e "shëndetshëm" me një buxhet të SNAP

Në vitin 2017, USDA raportoi se dy blerjet kryesore të përdoruesve të SNAP në të gjithë bordin ishin qumështi dhe pijet joalkoolike. Raporti përfshinte gjithashtu se 0.40 dollarë nga çdo dollar SNAP shkuan…
Vazhdo te lexosh Blerja e "shëndetshëm" me një buxhet të SNAP

Java e kequshqyerjes

Ne jemi në partneritet me UTMB këtë javë dhe festojmë javën e kequshqyerjes. Çfarë është saktësisht kequshqyerja? Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë “Kequshqyerja i referohet mangësive, teprimeve ose çekuilibrimeve në gjendjen e një personi…
Vazhdo te lexosh Java e kequshqyerjes

Muaji Kombëtar i Ushqimit

Marsi është muaji kombëtar i të ushqyerit dhe ne po festojmë! Ne jemi shumë të lumtur që jeni këtu! Muaji Kombëtar i të Ushqyerit është një muaj i lënë mënjanë për të rishikuar dhe mbajtur mend pse të zgjidhni më të shëndetshëm…
Vazhdo te lexosh Muaji Kombëtar i Ushqimit

E mira, e keqja, e shëmtuara e sheqerit

Është Dita e Shën Valentinit! Një ditë e mbushur plot me karamele dhe produkte të pjekura, dhe një dëshirë për ta ngrënë me kënaqësi! Dua të them, pse jo? Shitet si diçka…
Vazhdo te lexosh E mira, e keqja, e shëmtuara e sheqerit

Ushqimi në buxhet

Ushqimi i mirë është një pjesë jetike për të pasur një jetë të shëndetshme dhe të lumtur. Ushqimi i mirë ju mundëson të keni një trup të shëndetshëm, i cili nga ana tjetër ju mundëson: ta bëni atë…
Vazhdo te lexosh Ushqimi në buxhet

Ne jemi me fat që e quajmë Galveston County Home

Ajo që e dallon vërtet qarkun tonë janë njerëzit e tij: bujarë, të sjellshëm dhe gjithmonë të gatshëm për të ndihmuar fqinjët e tyre. Është arsyeja që na pëlqen të jetojmë këtu. Fatkeqësisht shumë nga fqinjët tanë…
Vazhdo te lexosh Ne jemi me fat që e quajmë Galveston County Home

Ushqyerja në gjuhën time

 

中文 版

的 餐盘

教育 講義