Këndi i Pamit: Shporta e Bukës

Këndi i Pamit: Shporta e Bukës

Bukë/rolla/ëmbëlsirë

Mirë, kështu që një udhëtim në bankën ushqimore dhe në disa raste një kamion Mobile Food mund t'ju mbushë me një sasi të madhe buke dhe gjëra të ngjashme. Pra, këtu vijnë këshillat dhe truket.

Ëmbëlsirat: Së pari do ta mbuloj këtë pasi e di që ka shumë që nuk përdorin/hanë ëmbëlsirat për një arsye ose një tjetër dhe kjo është mirë, por përpiquni të mos i lini më pas të shkojnë dëm. Jepini ato një shoku nëse nuk i përdorni, por ka dy gjëra që janë mjaft të lehta për t'u përdorur me shumë pak përbërës shtesë. Shumë herë do të merrni ëmbëlsira ose cupcakes. Ndoshta ju thjesht dëshironi t'i ktheni ato në diçka tjetër.

Topa për tortë ose tortë

Fillimisht filloni duke hequr kremin dhe vendoseni anash.
Thërrmoni tortën, cupcakes ndoshta edhe kiflet në një tas më të madh, ju duhet vend për të thërrmuar tortën. Unë do të sugjeroja të përdorni vetëm duar të pastra ose ndoshta doreza. Shtoni pak brymë në tortën e grimcuar dhe vazhdoni ta kombinoni, nuk duhet të jetë shumë që të mund ta rrotulloni në një top. Ju nuk keni nevojë për një lugë, një lugë gjelle do të funksionojë mirë. Vendosni topat në një pjatë ose tepsi të lyer me yndyrë. Unë do të thoja gjithashtu se nuk ju duhen vërtet shkopinjtë, mund të zgjidhni gjevrek më të mëdhenj ose pa shkop fare. Do t'i vendosja në frigorifer për pak ose më gjatë nëse nuk mendoni se do t'i përdorni shpejt. Tani kthehu te ngrirja që keni ruajtur më parë. Thjesht mund ta hidhni plehra ose të shihni nëse mund ta ruani, shumica mund të konsumohen me pak sheqer pluhur, pak pluhur kakao (jo qumësht pluhur ose shurup çokollatë) pluhur aktual kakao. Me shumë mundësi, një kanaçe shtesë me krem ​​ose bëni krem ​​me krem ​​gjalpi. Perdor imagjinaten tende. Nëse përdorni kremin para-ekzistues, mund t'i përdorni ato pak më shpejt, thjesht zhytni në brymë, pluhur kakao dhe pluhur, sheqer kanellë (në varësi të asaj që e keni bërë topin e tortës) dhe vendoseni në pergamenë, letër dylli ose fletë metalike. (Keni parasysh nëse ju pëlqen ajo që keni krijuar, por nuk hani ëmbëlsira, atëherë ndoshta fqinji i ëmbël fqinj ose një mik i sëmurë do të ishte një rrugëdalje e shkëlqyer).

Kore byreku
Ju mund të përdorni ëmbëlsira dhe kifle të pjekura në furrë derisa të jenë krokante si krutonët, t'i hapni si krakerat Graham shtoni pak gjalpë dhe më pas shtypini në një tavë pjekjeje gatuajeni për rreth 10 minuta dhe më pas shtoni mbushjen e dëshiruar.

Puding buke

Pudingu i bukës mund të bëhet nga shumica e bukës me feta, megjithatë nuk do të sugjeroja thekër ose qepë. Donuts çdo kruasant stil ndonjëherë edhe ato pak tarte kafshon ne mund të merrni. Pritini në copa të madhësisë së kafshatës (thikë, gërshërë apo edhe thjesht të grisura) dhe vendoseni në çdo tigan që zgjidhni. Tani përsëri nuk do të shtoj një recetë sepse pudingu i bukës është aq i gjithanshëm sa të doni, shikoni në internet do të gjeni shumë, shumë stile të ndryshme edhe pse shumica do të kërkojnë vezë, qumësht ose krem, gjalpë dhe një zgjedhje erëzash. Unë kam parë edhe pluhur çokollatë në bazën e lëngshme. Ju gjithashtu mund të mendoni të shtoni mollë, pjeshkë, feta banane, manaferra, çokollatë, arra, kikirikë, fëstëkë apo edhe bajame. Përsëri, përdorni imagjinatën tuaj edhe këtu. Pak sheqer pluhur dhe krem ​​ose qumësht të kombinuara me ndonjë ose asnjë nga të mësipërmet mund të bëjnë një majë të këndshme.

Epo kjo mbulon gjërat për ëmbëlsirat që mund të ndaj me ju dhe gjërat që kam bërë.

Tani do të trajtojmë përdorimet jo të ëmbla të bukës

Siç e dimë që mund të përfundoni me pothuajse çdo sasi buke, mund të keni ose jo një zgjedhje se çfarë merrni në çdo kohë të caktuar

Çfarë është që nuk ha bukë?

Epo, ne kemi një përzgjedhje të mirë të asaj që mund të bëni me 1,2,3,4,5,6 ose më shumë bukë

Përdorni 1 Ndani me një fqinj, miqtë ose familjen.

Përdorni 2 disa nga buka nuk është mjaft e përdorshme dhe po ndodh që disa gjëra kalojnë. Në zonën time ka derra, pula dhe të ngjashme. Në rastin tim fqinjët kanë pula, unë tregtoj copëza perimesh (fundet e lëvozhgave dhe të tilla), bukë dhe ndonjëherë krisur. Unë marr vezë për tregti nganjëherë, dhe atyre u shkurtohet paksa fatura e ushqimit.

Përdorni 3 krutona, sallata, sipërme supë, salcë/mbushje të bërë vetë (pjatë anësore për vaktet ose pjatë e madhe anësore për pushime) Pritini/kubikoni të gjitha bukët e disponueshme. Sezoni në përputhje me rrethanat ose aspak sipas zgjedhjes suaj (po, e di që disa në jug përdorin vetëm bukë misri për të veshur, por ekziston një gjë e tillë si salca e bukës, unë jam rritur me një gjyshe gjermane ndoshta pse jam më i vetëdijshëm për këtë.) mund të arrihet edhe duke e thekur bukën dhe duke e copëtuar për bukë të prerë. Por mos provoni një bukë franceze ose si bukë që mund të jenë një makth (vetëm e di që këtë e di nga përvoja) Pasi ta prisni, mund ta vendosni furrën në një temperaturë pjekjeje dhe ta ktheni çdo 30 minuta deri sa të bëhet krokant. Hiqeni, ftohni dhe qestoni Zgjedhje tjetër do të ishte brenda natës në një furrë të ngrohtë. Gjatë dimrit kjo është metoda ime e preferuar. Kam gatim me gaz dhe është më e lehtë ta mbaj të ngrohtë zonën pa ndezur ngrohësin.

Përdorni 4 thërrime buke, në thelb të njëjtën mënyrë për përgatitjen e bukës, Ndoshta pritet pak më e madhe që të jetë më e thekur sesa e ngurtësuar. Për këtë çdo bukë do të bënte thekër, qepë (jo bukë të ëmbla) pasi mund t'i shtypni, nëse keni një oklla, shkoni për të. Nëse jeni si unë, unë përdor vetëm një kanaçe ose një shufër me kunj, apo edhe një përpunues ushqimi nëse keni një të tillë. Po, kjo kërkon kohë për t'i bërë fëmijët të ndihmojnë. Por kjo po kursen paratë që ju nevojiten për gjëra të tjera që nuk mund t'i merrni përmes bankës së ushqimit. Ashtu si me krutonët kur thesni mjaftueshëm me goditje ose vendoseni në enë hermetike. Këto mund të përdoren si një shtresë për pulën, bërxollat ​​e derrit, patëllxhanë ose mbushës për bukën e mishit, viçin ose çdo mish të bluar që përdorni për petë ose bukë.

Përdorni 5 Kur marr shumë bukë franceze, unë gjithashtu pres dhe gjalpë ose gjalpë hudhër çdo fetë thes. Përpiqem të përdor disa nga çantat në të cilat vijnë bukët pasi ato priren t'i mbajnë fetat së bashku më mirë. Vendosini ato në frigorifer për natën e ardhshme me spageti/makarona.

Përdorni 6 Ky është ndoshta i pakëndshëm për disa njerëz, por meqenëse ushqej 1 djalë adoleshent dhe 2 djem para adoleshent, e gjej këtë përtej mëngjeseve të dobishme të shkollës. Buka e ndenjur franceze mund të bëjë bukë të shkëlqyer franceze. Pritini në feta 1 inç, zhytni në përzierjen e vezëve, pak ujë ose kanellë qumështi ose erëzën tuaj të preferuar, më pëlqen gjithashtu arrëmyshk dhe vanilje. Hidhini në një tigan të lyer me gjalpë dhe skuqini derisa të jenë gati, i vendos këto dy për qese sanduiç pasi të jenë ftohur dhe më pas të ngrira. Mund të hidhni disa manaferra ose fruta, ndoshta pak shurup përpara se të ngrini. Hiqini një natë më parë dhe vendosini në mikrovalë për mëngjes.

Informacion i mjaftueshëm për ju që të mendoni për këtë segment. Kush e di se çfarë do të merrem më pas.