Оваа година се одбележува 41-то годишно Споделете го дискот за храна на вашите празници на ABC13. Банката за храна во округот Галвестон и ABC13 Хјустон повторно ќе се соберат за да помогнат сезоната на празници да биде малку посветла за семејствата во кои живеат. Во овој период од годината, многу семејства се борат да стават храна на маса, а децата кои се потпираат на училишните оброци го губат пристапот до редовен извор на исхрана.


Оваа празнична сезона, можете да им помогнете на оние кои имаат потреба со дарежливо донирање во ABC13's Share Your Holidays Food Drive. Минатата година, вашите донации обезбедија повеќе од 160,000 хранливи оброци за деца, возрасни и постари лица на кои им е потребна помош од храна.


Настани за отпад од донации во заедницата

Среда декември 1, 2021

8am да 12pm


Средношколско топче

4115 Авенија О

Галвстон


Банка за храна во округот Галвестон

Зграда на административни услуги

213 6th улица Север

Тексас СитиКоординатор на Галвестон СИХ, Робин Бушонг, на 409.744.7848 или rbush1147@aol.com


Координаторот на СИХ од копното Julули Морејл на 409.945.4232 или Julули@galvestoncountyfoodbank.orgПридружете ни се во водењето на борбата за ставање крај на гладот ​​во округот Галвестон

Кликнете на нашето лого за да преземете верзија со висока резолуција за вашиот маркетинг материјал.

Донирајте сега за „Сподели ги своите одмори“

Најчесто поставувани прашања

Драјв на храна SYH

Кој може да биде домаќин на храна за SYH?

Секој што сака да помогне да се стави крај на гладот, може да биде домаќин на храна за време на Споделете ги вашите празници. Поединци, семејства, групи, клубови, организации, цркви, бизниси, училишта итн.

 

Какви артикли прифаќате за погонот за храна SYH?

Ние прифаќаме сите видови храна што не се расипува и е стабилна на полицата и е добра не бараат ладење.

 

Дали прифаќате непрехранбени производи?

Да, прифаќаме и средства за лична хигиена како што се:

-тоалетна хартија

-влаки за хартија

-сапун за перење алишта

-сапун за бања

-шампон

-паста за заби

-четки за заби

-пелени

-тл ...

 •  

Кои предмети не се прифаќаат?

 • -Отвори пакувања
 • -домашни прехранбени артикли
 • - лесно расиплива храна што бара ладење
 • -имиња со истечен датум
 • -имени кои се за dentубени или оштетени. 

 

Кои се најдобрите практики за хостирање погон за храна?

 

 • -Изначете координатор за надгледување на погонот за храна.
 • -Изберете цел колку храна сакате да соберете.
 • -Изберете Датуми што сакате да ги извршите погонот за храна.
 • -Изберете ја вашата локација за собирање предмети, област со голем сообраќај што се безбедни.
 • -Регистрирајте се со GCFB контактирајќи ја Julули на 409.945.4232 или  julie@galvestoncountyfoodbank.org
 • -Промовирајте го вашиот Drive да ги информирате другите за вашиот настан преку писма, е-пошта, флаери и веб-страница.  (осигурете се да го вклучите логото на GCFB на кој било материјал за маркетинг)

 

Како да го објавам мојот погон за храна SYH?

 

Споделете го вашиот погон за храна преку социјалните медиуми, билтени, билтени, соопштенија, флаери, белешки, е-експлозии и постери.

 

Официјално лого на GCFB со висока резолуција на оваа страница е достапно за преземање. Внесете го нашето лого на сите материјали за маркетинг што ќе ги направите за вашиот настан со храна. За повеќе совети за креирање материјали за маркетинг, преземете ја Пакет храна и фонд диск.

 

Ние би сакале да го поддржиме вашиот настан! Осигурете се да ги споделите вашите флаери со нас, за да можеме да го промовираме вашиот настан и на нашите платформи за социјални медиуми. 

 

Обавезно означете нè на социјалните мрежи!

Фејсбук / Инстаграм / LinkedIn - @galvestoncountyfoodbank

 

Твитер - @GalCoFoodBank

 

# GCFB

 

#банкатаповршинапонудена храна

 

Јавноста е клучот за успешен погон! 

 

Каде да го однесам мојот Донација на СИХ?

Целокупната донација може да биде доставена на која било локација Среда, 1 декември 2021 година од 8 до 12 часот.

 

 • Средно училиште за топки - 4115 Авенија О, Галвестон
 •  
 • GCFB - 213 6-та улица Север, Тексас

Драјв на фондот SYH

Што е фонд-погон?

Фонд диск е местото каде што собирате парични донации за подароци на банката за храна за да помогнете во поддршката на многу програми насочени кон обезбедување храна за оние на кои им е потребна помош. 

 

Дали е подобро да се донираат пари отколку храна?

И парите и храната во голема мера помагаат во поддршката на нашата мисија да ја водиме борбата за ставање крај на гладот. Бидејќи GCFB е член на Feeding America и Feeding Texas, нашата куповна моќ ни овозможува да обезбедиме 4 оброци за секој 1 долар, што ни дава можност да набавиме повеќе храна отколку што поединците можат да одат во самопослуга.

 

Како може да се соберат пари за споделување на возењето за време на празниците?

Парите може да се соберат како готовина, да се проверат или преку Интернет, користејќи го погоре образецот за донации на SYH.

 

За готовина, ако поединци кои даваат готовина би сакале да добијат потврда одземено од данок, ве молиме наведете го нивното целосно име, поштенска адреса, е-пошта и телефонски број со износот на готовината.

 

За проверки, ве молиме, платете се на банка за храна во округот Галвестон. Забележете го името на вашата организација / група долниот лев дел од чекот, за вашата организација / група да добие кредит. 

 

За преку Интернет, кога ќе го доставите завршениот Drive & Fund Drive, информирајте не дека сакате да ги охрабрите донациите преку Интернет и во паѓачкото мени може да се додаде специјално јазиче, така што вашиот настан за храна ќе добие кредит за монетарната донација преку Интернет.

Телефон: 409-945-4232

Кликнете тука за опции за е-пошта

 

Часови на оставата, чајната кујна:

624 4-та Авенија Н., Тексас Сити, 77590
9:3 - XNUMX:XNUMX часот (вторник-четврток)
9:12 - XNUMX:XNUMX часот (петок)

 

Деловно работење

624 4-та Авенија Н., Тексас Сити, 77590
Часови на канцеларија: 8: 4-XNUMX: XNUMX (понеделник-петок)

 

Зграда за административни услуги:

213 6-та улица Н., Тексас Сити
Часови на канцеларија: 8:4 - XNUMX:XNUMX часот (понеделник-петок)

Банката за храна во округот Галвестон е регистрирана како непрофитна организација 501 (в) (3). Придонесите се намалуваат за данок, до степенот што е дозволен со закон.

 

Банката за храна во округот Галвестон верува во водење деловни активности со најголема искреност и интегритет. Услуги на светилници allows дозволува на Банката за храна во округот Галвестон да ги почитува овие принципи дејствувајќи како алатка за членовите на заедницата, вклучително и персоналот на Банката за храна, да доставуваат доверливи извештаи, предлози или поплаки до трето лице кое и помага на администрацијата на Банката за храна на округот Галвестон да ги реши проблемите додека одржува професионални стандарди.


Оваа институција е давател на еднакви можности.

 

Кликнете овде за да ја прочитате приватноста на донаторот.