Банката за храна во округот Галвестон се здружува со организации низ целата наша заедница за да им помогне на нашите семејства да им ги опремат потребните ресурси за да се готват хранливи, удобни, безбедни оброци.

Добијте блогови, прегледајте ресурси, споделете рецепти и повеќе преку оваа прекрасна апликација Feeding America

Контакти на персоналот

Моли Johnsonонсон МС, РД, ЛД
Менаџер за исхрана
mjohnson@galvestoncountyfoodbank.org

Але Мера МС
Едукатор за исхрана
Високи програми за глад
amera@galvestoncountyfoodbank.org

Ерум Каваја
Асистент за исхрана
Високи програми за глад
ekhawaja@galvestoncountyfoodbank.org

Кери Фримен
Асистент за исхрана
Програми за здрава оставарија
kfreeman@galvestoncountyfoodbank.org

Видеа за готвење

 

Рецепти

Кликнете прочитајте повеќе за кој било од рецептите за да отворите целосни рецепти и нутриционистички факти.

Мафини со путер од кикирики

Мафини со путер од кикирики мафини сад за мешање 1 1/4 чаша путер од кикирики 1 1/4 чаша универзално брашно 3/4 чаши валани овес 3/4 чаши кафеав шеќер 1 лажица прашок за пециво 1/2 лажиче сол 1 1/4 чаша млеко 1 јајце Загрејте ја рерната на 375 степени Фаренхајт брашно, овес, кафеав шеќер, прашок за пециво и сол во сад за мешање Потепајте млеко, јајца, путер од кикирики заедно во посебен…
продолжи да читаш Мафини со путер од кикирики

Веги Такос

Veggie Tacos 1 конзерва со низок натриум црн грав 1 конзерва пченка (без додавање шеќер) 1 пиперка 1 полно авокадо (по желба) 1/2 црвен кромид 1/4 чаша сок од вар 2 лажички мед 1 лажиче чили во прав 1 лажичка ким Сол и бибер по вкус Тортиillaи од пченка или брашно Исцедете црн грав и исплакнете. Исцедете пченка. Измешајте заедно во поголем сад за мешање Исечете бугарска пиперка…
продолжи да читаш Веги Такос

Салата од спанаќ од јагоди

Салата од јагоди од спанаќ 6 чаши свеж спанаќ 2 чаши јагоди (исечени) 1/2 чаша орев или семе по избор ((бадем, орев, семки од тиква, пекан)) 1/4 чаша црвен кромид (сецкан) 1/2 чаша маслиново масло 1/4 чаша балсамико оцет Сол и бибер по вкус Измијте го свежиот спанаќ и ставете го во голем сад Парчиња јагоди Исечете кромид Во посебен сад измешајте маслиново масло, балсамински оцет, сол и…
продолжи да читаш Салата од спанаќ од јагоди

Салата од тестенини со пилешко Песто

Песто Пилешки тестенини Салата за готвење 1 сад пилешко во вода 1/2 кромид 1/2 шолја песто сос 1 чаша сецкан домат или цреша домат 1/4 чаша маслиново масло 1 пкг тестенини по избор (шпагети, макарони, машничка) Пармезанско сирење за гарнир Гответе тестенини според за пакување и ставање во голем сад Исечете домати и кромид додека се готват тестенините Додадете пилешко,…
продолжи да читаш Салата од тестенини со пилешко Песто

Блогови за едукација за исхрана

 

Блог за практиканти: Biyun Qu

Моето име е Бијун Ку, и јас сум практикант на диети, кој ротира во Банката за храна во округот Галвестон. Во Банката за храна, имаме различни постоечки проекти за работа, па дури и можете да дојдете до нови идеи и да ги спроведете! Додека работев тука четири недели, помагав со…
продолжи да читаш Блог за практиканти: Biyun Qu

Информации за билки

Неодамна успеавме да засадиме мала градина со билки во банката за храна. Ве молиме уживајте во инфографиците што ги создадовме за билките што ги засадивме и се надеваме дека ќе можеме да ги споделиме со вас наскоро!

Кои се „Преработена храна“?

Терминот „преработена храна“ се фрла наоколу во речиси секој напис за здравје и блог за храна што можете да го најдете. Не е лага дека поголемиот дел од храната што се наоѓа во продавниците за намирници денес е преработена храна. Но, што се тие? Како знаеме кои се во ред да се консумираат, а кои нездрави? Еве еден…
продолжи да читаш Кои се „Преработена храна“?

Здравствени принципи за постари граѓани

Се фокусираме многу на здравјето на децата, но не секогаш се зборува доволно за здравјето на постарите граѓани. Оваа тема е исто толку важна колку и здравјето за децата. Идеално, сакаме да се фокусираме на здравјето во сите периоди од нашиот живот, но најранливи за да се потхранеме се децата и постарите граѓани. …
продолжи да читаш Здравствени принципи за постари граѓани

Водич за здравје на децата

Ако се чувствувате предизвик размислувајќи за поздрава исхрана за вашето дете, не сте сами. Ова е точка на стрес за толку многу родители, но ајде да го направиме ова чекор-по-чекор! Можете да започнете со еден чекор во вистинската насока и ако тоа е с that што работи за вашето семејство, тогаш не сте…
продолжи да читаш Водич за здравје на децата

Здраво јадење во движење

Здраво јадење во движење Една од главните поплаки за кои слушаме додека јадеме е дека не е здраво; тоа може да е вистина, но има здрави опции таму! Ако сте излезени без никакви зафатени закуски, има неколку добри опции, освен салата. Ова се некои лесни…
продолжи да читаш Здраво јадење во движење

Извлекувајќи го максимумот од вашиот производ на пролет

Пролетта е во воздухот, и знаете што значи тоа, свежо овошје и зеленчук! Ако сте со буџет, сега е време да купите сезонски производи. Може да забележите дека овие производи се поевтини во пролет: Јагоди, капини, боровинки, праски и сливи; домати, пченка, зелена салата, сквош, моркови и повеќе! Еве…
продолжи да читаш Извлекувајќи го максимумот од вашиот производ на пролет

Купување „Здраво“ на Буџетот на СНАП

Во 2017 година, The USDA објави дека првите две набавки на корисникот на SNAP се млеко и безалкохолни пијалоци. Извештајот, исто така, вклучи дека 0.40 американски долари од секој SNAP долар отидоа за овошје, зеленчук, леб, млеко и јајца. Уште 0.40 долари беа наменети за пакувани оброци, житарици, млеко, ориз и грав. Останатите 0.20 долари одат за безалкохолни пијалоци,…
продолжи да читаш Купување „Здраво“ на Буџетот на СНАП

Недела на неухранетост

Ние соработуваме со UTMB оваа недела и ја славиме неделата за неухранетост. Што точно е неухранетост? Според Светската здравствена организација „Неисхранетоста се однесува на недостатоци, ексцеси или нерамнотежи во внесот на енергија и/или хранливи материи од страна на една личност“. Тоа може да биде недоволна исхрана или прекумерна исхрана. Кога некој размислува за неисхранетост, обично мисли на изнемоштени деца, но она што ние сме…
продолжи да читаш Недела на неухранетост

Национален месец за исхрана

Март е Национален месец за исхрана и славиме! Многу ни е мило што сте тука! Националниот месец за исхрана е месец издвоен за повторно разгледување и запомнување зошто изборот на поздрава храна и создавање активен животен стил е толку важен за нас. Liveивееме во земја каде што можеме да купиме здрави и свежи…
продолжи да читаш Национален месец за исхрана

Добриот, лошиот, грдиот шеќер

Денот на в Valentубените е! Ден исполнет со бонбони и печива, и желба да го јадете со задоволство! Мислам, зошто да не? Се продава како нешто што ќе направи да се чувствуваме прекрасно и е добро за нас, но дали е тоа? Ајде да нурнеме малку подлабоко и да видиме што е стоката…
продолжи да читаш Добриот, лошиот, грдиот шеќер

Исхрана на буџет

Добрата исхрана е витален дел за да имате здрав и среќен живот. Добрата исхрана ви овозможува да имате здраво тело, што, пак, ви овозможува: да работите секојдневно, повеќе да си играте со вашите деца, да вежбате и да спиете подобро. Добрата исхрана започнува со солидна основа во вашата исхрана. Тешко е да се…
продолжи да читаш Исхрана на буџет

Имаме среќа да се јавиме во домот на округот Галвестон

Она што навистина ја издвојува нашата област е нејзиниот народ: дарежлив, kindубезен и секогаш подготвен да им помогне на своите соседи. Тоа е причината што сакаме да живееме овде. За жал, многу наши соседи овде во Галвестон се борат да најдат соодветна храна за себе и за своите семејства. Во банката за храна во округот Галвестон, нашата мисија е да обезбедиме основни…
продолжи да читаш Имаме среќа да се јавиме во домот на округот Галвестон

Исхрана на мојот јазик

 

Видеа за мира на шпански јазик:

中文 版

的 餐盘

教育 講義