SNAP բյուջեով գնել «Առողջ»
2017-ին USDA- ն հաղորդեց, որ SNAP- ի օգտագործողի երկու հիմնական գնումները ամբողջ աշխարհում ՝ կաթն ու զովացուցիչ ըմպելիքներն են: Theեկույցը նաև ներառում էր, որ յուրաքանչյուր SNAP դոլարից $ 0.40-ը բաժին է ընկնում մրգերին, բանջարեղենին, հացին, կաթին և ձվին: Եվս 0.40 դոլար ուղղվեց փաթեթավորված սնունդին, հացահատիկային մշակաբույսերին, կաթին, բրնձին և լոբիին: Մնացած 0.20 դոլարը բաժին է ընկնում զովացուցիչ ըմպելիքներին, չիպսերին, աղի նախուտեստներին և աղանդերին: Գաղտնիք չէ, որ SNAP- ի ոչ բոլոր ստացողներն են իրենց օգնությունն օգտագործում առողջ սնունդ ձեռք բերելու համար: Բայց եկեք չսկսենք ենթադրություններ անել և քննադատել այս գնումները: Կցանկանայի հիշեցնել, որ դպրոցներում սնուցումը հազվադեպ է դասավանդվում, և բժիշկները հազվադեպ են խորհուրդներ տալիս այդ թեմայով; այնպես որ փոխարենը եզրակացություններ անելու այն մասին, թե ինչու են SNAP ստացողները գնում գազավորված ըմպելիքներ և այլ «անառողջ սնունդ», եկեք ուսումնասիրենք, թե ինչպես փոխել այդ գնումները:
Ձեր SNAP դոլարները կարող են օգտագործվել այն կերակուրների համար, որոնք շատ ավելի երկար կտևեն ձեր շաբաթվա և ամսվա ընթացքում ՝ իսկապես ձգելով ձեր դոլարը: Ի պատասխան, հուսով եմ, որ դուք ավելի քիչ հիվանդ օրեր կունենաք կամ գոնե մի փոքր ավելի էներգիա կզգաք ՝ մթերային գնումների ձեր նոր մեթոդներով: Տեխասում SNAP նպաստ ստացող 4 ընտանիքի միջին տնային տնտեսությունը ամսական ստանում է մոտավորապես 460 ԱՄՆ դոլարի նպաստ (ինտերնետային հետազոտության հիման վրա, այս թիվը շատ ստացողների համար կարող է տարբեր լինել): Դա գալիս է շաբաթական 160 դոլար բյուջեով: Բյուջեի վրա մնալը այնքան կարևոր է, և դրան օգնելու համար առանցքային նշանակություն ունի սննդի պլանավորումը: Ես կտեսնեմ 160 դոլար արժողությամբ առողջ նախաճաշեր, լանչեր, նախուտեստներ և ընթրիքներ:
Իմ արկածն ինձ տանում է տեղական HEB, որտեղ ես «առողջ» գնումներ էի կատարում: Ես ստեղծել եմ շաբաթական կերակրատեսակների ընտրանքային պլան չորս հոգանոց ընտանիքի համար ՝ օգտագործելով այս բյուջեն:
Նախ նախաճաշը մեկ շաբաթով: Փորձեք գնել իրեր, որոնք կարող են օգտագործվել բազմակի եղանակներով. սա էլ ավելի է ձգելու ձեր դոլարը: Ընտրեք խանութի ապրանքանիշերը, երբ ավելի էժան են: Եթե գնում եք վերամշակված միս, օրինակ ՝ բեկոն և երշիկ; փորձիր ընտրել բնական մթերքներ կամ նատրիումի նվազեցված ապրանքներ, Այս խոզապուխտը մեր «կեղտոտ» իրերից մեկն էր ՝ յուրաքանչյուր փաթեթի համար $ 4.97 դոլար, բայց արժե այն: 100% ամբողջական ցորեն հացը ամենաառողջարարն է և կազմում էր ընդամենը 1.29 դոլար, ընդամենը մի քանի ցենտ ավելի, քան սպիտակ հացերը: Ընտրեք պարզ յոգուրտներարդեն համեմվածների փոխարեն (որոնք լցված են ավելացված շաքարով); փոխարենը ավելացնել ձեր սեփականը բնական քաղցրացուցիչներ, ինչպիսիք են մեղրը և մրգերը, Քաղցրացրեք ձեր վարսակի ալյուրը նույն կերպ: Համոզվեք, որ ավելացրեք նաև շատ մրգեր և բանջարեղեն (մերոնք հետագա նկարներում են):
Ձու - 18 տտ. ՝ 2.86 դոլար
Բեկոն - 2 հատ ՝ $ 4.97 x 2 = 9.94 $
Հասարակ ցածր յուղայնությամբ մածուն ՝ 1.98 դոլար
Վարսակ - 42 ունց. 1.95 դոլար
Մեղր ՝ 12 ունց. $ 2.55
Նարնջի հյութ + կալցիում - ½ գալ. 1.78 դոլար
1% կաթ - 1 գալ: 1.98 դոլար
100% ամբողջական ցորենի հաց - 1.29 դոլար
Հաջորդը լանչն է: Սենդվիչները լավ մատչելի տարբերակ են: Մենք ընտրեցինք հնդկահավ կամ խոզապուխտ պանրով, գետնանուշ կարագ + բանան + մեղր: Ամեն օր խառնեք այն ՝ հետաքրքիր պահելու համար: Սորուն պանիր որ ինքներդ ձեզ կտրեք, ավելի էժան է, քան արդեն կտրտած պանիր գնելը, և դա բնական է: Գետնանուշի կարագ ընտրելիս ընտրեք ապրանքանիշը հետ շաքարի նվազագույն քանակ, Եթե բյուջեում եք, ընտրեք ցածր նատրիումի կամ բնական սորտեր ճաշի մսի: Օգտագործեք նախաճաշից մնացած խոզապուխտը և ընթրիքից բանջարեղենը ՝ ձեր բուտերբրոդին ավելի շատ համը հաղորդելու համար:
100% ամբողջական ցորենի հաց ՝ $ 1.29
Մանդարինի նարինջներ ՝ 3.98 դոլար
Բանան ՝ մեկ ֆունտի համար 0.48 դոլար, 1.44 XNUMX դոլար
Թուրքիա - 10 ունցիա ՝ 2.50 դոլար
Խոզապուխտ - 12 ունցիա ՝ $ 2.50
Գետնանուշ կարագ - 16 ունց. $ 2.88
Պանիր ՝ 32 ունցիա ՝ 6.32 դոլար
Նախուտեստները խրախուսվում են ամբողջ օրվա ընթացքում (քանի դեռ դրանք առողջ են): Ահա մի քանիսը հիանալի տարբերակներպանրի խորանարդներ, թարմ մրգեր և բանջարեղեն, հումուս, սալսա, գետնանուշի կարագ + կոտրիչ, ընկույզ, չիր և նույնիսկ ադիբուդի (ավելի քիչ աղ ավելացնելով): Նախուտեստներ գնելը նավաբեռ կարող է օգնել ձեզ գումար խնայել; դրանք սովորաբար տևում են մեկ շաբաթից ավելի:
Մանկական գազար ՝ 32 ունցիա ՝ 1.84 դոլար
Անուշ քաղցր խնձոր - 46 ունցիա ՝ 1.98 դոլար
Արահետային խառնուրդ - 42 ունցիա ՝ 7.98 դոլար
Popcorn- 5 ունց. 1.79 դոլար
Պրեզելներ - 15 ունցիա ՝ 1.50 դոլար
Կիվիս - 3 / $ 1 ՝ $ 2.00
Հումուս - 10 ունցիա ՝ 1.89 դոլար
Ընթրիքները հեշտությամբ կարող են լինել օրվա ամենաթանկ սնունդը: Մենք ընտրեցինք իրեր, որոնցում կարելի է օգտագործել բազմաթիվ ուտեստներ և օրեր, Տուփ ընտրելիս պահածոյացված կամ շշալցված իրերն ընտրում են այնպիսիները, որոնք ավելի քիչ նատրիում և շաքար ունեն կամ դրանցում ընդհանրապես ավելացված չկա: Պահածոյացված և սառեցված բանջարեղենը / մրգերը նույնքան առողջ են, որքան թարմը և երբեմն ավելի էժան: Ընտրեք չսեզոնացված միս և ինքներդ համեմեք դրանք: Մեր կողմից ընտրված որոշ կերակուրներ պատրաստելու են մնացորդներ կամ մնացել է բավարար քանակությամբ իրեր ՝ մեկ այլ կերակուր պատրաստելու համար:
Սնունդ 1. Խորոված խոզի միս, թխած կարտոֆիլ և կանաչ լոբի
Խոզի կոտլետներ - 9 տտ ՝ $ 7.69
Խորոված կարտոֆիլ - 5 ֆունտ ՝ 2.98 դոլար
Խորովածի սոուս - 14 ունցիա ՝ $ 2.00
Կանաչ լոբի - 2 պահածոներ ՝ $ 0.78 x 2 = $ 1.56
Սնունդ 2. Իտալական հավ, շագանակագույն բրինձ և բրոկկոլի
Հավի կրծքեր ՝ 10.38 դոլար
Աղցանի սոուս - 14 ունցիա ՝ $ 1.86
Բրոկկոլի - 12 ունցիա ՝ $ 1.28 x 2 = $ 2.56
Դարչնագույն բրինձ - 16 ունց. 0.67 դոլար
Սնունդ 3. Երշիկ, բրինձ և բանջարեղեն
Տավարի երշիկ - 12 ունց. $ 3.99 x 2 = 7.98 $
Սառեցված բանջարեղեն - 14 ունց. $ 1.98 x 2 = 3.96 $
Meաշ 4. Թուրքիա tacos կամ kessadillas w / salsa
Tortillas- 0.98 դոլար
Սև լոբի - 15 ունց. $ 0.78 x 2 = $ 1.56
Սոխ ՝ 0.98 դոլար
Լոլիկ `1.48 դոլար
Ավոկադո- $ 0.68 x 2 = 1.36 $
Աղացած հնդկահավ - 1 ֆունտ ՝ 2.49 դոլար
Եգիպտացորեն - 15.25 ունցիա = 0.78 դոլար
Սնունդ 5: Հնդկահավի սպագետտի աղցանով և ցուկկինիով
Օրգանական աղցանների խառնուրդ `3.98 դոլար
Սունկ- 1.58 դոլար
Բալի լոլիկ `1.68 դոլար
Վարունգ- 2 x $ 0.50 = 1.00 $
Աղացած հնդկահավ - 1 ֆունտ ՝ 2.49 դոլար
Wheորենի արիշտա - 16 ունց. 1.28 դոլար
Ucուկկինի - $ 0.98 / ֆունտ
Սպագետի սոուս - 24 ունց. 1.89 դոլար
Ընթրիքի համար մեր ընդհանուր գումարը $ 66.15; բերելով մեր ամբողջը
Շաբաթական գումարը կազմում է շուրջ $ 130 ՝ բոլոր ուտեստների համար: Մենք նախընտրեցինք գնալ 160 ԱՄՆ դոլարի նշագծի տակ `թույլ տալու համար գների տարբերություններ և թույլ տալ անհատական սննդի նախապատվություններ:
Առողջ ապրելակերպը հնարավոր է բյուջեով, պարզապես անհրաժեշտ է զգույշ պլանավորում: Ազատորեն խառնեք այս տարբերակները և կերակուրները: միայն այն պատճառով, որ ասում է, որ դա ընթրիք է, չի նշանակում, որ այն չի կարող լինել լանչ կամ նախաճաշ:
—- adeեյդ Միթչել, սննդի ուսուցիչ
—- Քելլի Քոջուրեկ, RD փորձնական
** Հեղինակային իրավունքի խախտման մասին հրաժարում. Մենք չենք պատկանում այս նկարներում ցուցադրված ապրանքանիշերի և ապրանքների որևէ իրավունքի: Մենք օգտագործում ենք այս նկարները ՝ օգնելու նպաստել առողջ և մատչելի ապրելակերպին: Բոլոր նկարներն արված են HEB- ում: **