Terveellisen ostaminen SNAP-budjetilla

Kuvakaappaus_2019-08-26 Lähetä GCFB

Terveellisen ostaminen SNAP-budjetilla

Vuonna 2017 USDA ilmoitti, että SNAP-käyttäjän kaksi suosituinta ostosta olivat maito ja virvoitusjuomat. Raportti sisälsi myös, että 0.40 dollaria jokaisesta SNAP-dollarista meni hedelmille, vihanneksille, leivälle, maidolle ja munille. Toinen 0.40 dollaria meni pakattuihin aterioihin, muroihin, maitoon, riisiin ja papuihin. Loput 0.20 dollaria menevät virvoitusjuomiin, siruihin, suolaisiin välipaloihin ja jälkiruokiin. Ei ole mikään salaisuus, että kaikki SNAP: n vastaanottajat eivät käytä apuaan terveellisten ruokien ostamiseen. Mutta älkäämme alkako tehdä oletuksia ja kritisoida näitä ostoksia. Haluan muistuttaa, että ravitsemusta opetetaan harvoin kouluissa ja lääkärit tarjoavat harvoin neuvoja aiheesta; joten sen sijaan, että päätettäisiin tehdä johtopäätöksiä siitä, miksi SNAP-vastaanottajat ostavat virvoitusjuomia ja muita "roskaruokia", tutkitaan, miten näitä ostoksia voidaan muuttaa!

SNAP-dollareitasi voidaan käyttää aterioihin, jotka kestävät niin paljon pidempään viikon ja kuukauden aikana, venyttämällä dollariasi edelleen. Vastineeksi toivottavasti sinulla on vähemmän sairauspäiviä tai ainakin tuntuu hieman energisemmältä uusista ruokakaupan menetelmistäsi. Neljä SNAP-etua saavaa keskimääräistä kotitaloutta Texasissa saa noin 4 dollaria kuukaudessa etuja (Internet-tutkimuksen perusteella tämä luku voi näyttää erilaiselta monille vastaanottajille). Sen budjetti on 460 dollaria viikossa. Budjetissa pysyminen on niin tärkeää, ja aterioiden suunnittelu on avainasemassa. Käyn läpi miltä 160 dollarin arvoinen terveellinen aamiainen, lounas, välipala ja illallinen näyttää.

Seikkailuni vie minut paikalliseen HEB: ään, jossa tein joitain "terveellisiä" ostoksia. Loin tämän budjetin avulla viikkoruokasuunnitelman neljän hengen perheelle.

Ensimmäinen aamiainen viikon ajan. Yritä ostaa tuotteita, joita voidaan käyttää monin tavoin; tämä venyttää dollariasi vielä enemmän. Valitse kaupan tuotemerkit, kun halvempaa. Jos ostat lihaa, kuten pekonia ja makkaraa; yrittää Valitse luonnollisia tuotteita tai tuotteita, joissa on alennettu natrium. Tämä pekoni oli yksi "splurge" tuotteistamme hintaan 4.97 dollaria per paketti, mutta sen arvoinen! 100% täysjyvä leipä on terveellisin ja oli vain 1.29 dollaria, vain muutama sentti enemmän kuin valkoiset leivät. Valita tavalliset jogurtit, jo maustettujen (niihin on lisätty sokereita) sijasta; sen sijaan lisää oma luonnolliset makeutusaineet, kuten hunaja ja hedelmät. Makeista kaurajauhosi samalla tavalla! Varmista, että lisäät myös runsaasti hedelmiä ja vihanneksia (omamme ovat myöhemmissä kuvissa!)

$24.33

Munat - 18 ct: 2.86 dollaria

Pekoni - 2 kpl: 4.97 dollaria x 2 = 9.94 dollaria

Tavallinen vähärasvainen jogurtti: 1.98 dollaria

Kaura - 42 oz: 1.95 dollaria

Hunaja - 12 oz: 2.55 dollaria

Appelsiinimehu + kalsium - ½ gal: 1.78 dollaria

1% maitoa - 1 gal: 1.98 dollaria

100% täysjyväleipää - 1.29 dollaria

Seuraava on lounas. Voileivät ovat hyvä edullinen vaihtoehto. Valitsimme kalkkunan tai kinkun juustolla ja maapähkinävoi + banaani + hunaja. Sekoita se joka päivä pitämään se mielenkiintoisena. Bulk juusto että leikkaat itseesi, on halvempaa kuin ostaa jo viipaloituja juustoja, ja se on luonnollista! Kun valitset maapähkinävoita, valitse merkki vähiten sokeria. Jos olet budjetissa, valitse alempi natrium tai luonnolliset lajikkeet lounaan lihaa. Käytä jälkiruokapekonia aamiaisesta ja vihanneksista illalliselta lisätäksesi makua voileipäsi.

$20.91

100% täysjyväleipää: 1.29 dollaria

Mandariini appelsiinit: 3.98 dollaria

Banaanit: 0.48 dollaria puntaa kohden, ~ 1.44 dollaria

Turkki - 10 oz: 2.50 dollaria

Kinkku - 12 oz: 2.50 dollaria

Maapähkinävoi - 16 oz: 2.88 dollaria

Juusto - 32 oz: 6.32 dollaria

Välipaloja kannustetaan koko päivän ajan (kunhan ne ovat terveellisiä!) Tässä on joitain hyviä vaihtoehtoja: juustokuutioita, tuoreita hedelmiä ja vihanneksia, hummusta, salsaa, maapähkinävoita + keksejä, pähkinöitä, kuivattuja hedelmiä ja jopa popcornia (vähemmän suolaa lisättynä). Välipalojen ostaminen sisään pääosa voi auttaa sinua säästämään rahaa; ne kestävät yleensä yli viikon.

$18.98

Vauvan porkkanat - 32 oz: 1.84 dollaria

Makeuttamaton omenasose - 46 oz: 1.98 dollaria

Reittiseos - 42 oz: 7.98 dollaria

Popcorn - 5 oz: 1.79 dollaria

Perunat - 15 oz: 1.50 dollaria

Kiwis- 3/1 dollari: 2.00 dollaria

Hummus - 10 oz: 1.89 dollaria

Illalliset voivat helposti olla päivän kallein ateria. Valitsimme kohteet, joita voidaan käyttää useita ruokia ja päiviä. Kun valitset laatikkoa, purkitetut tai pullotetut tavarat valitsevat natriumia ja sokeria alhaisemmat tuotteet tai niitä ei ole lisätty lainkaan. Säilötyt ja pakastetut vihannekset / hedelmät ovat yhtä terveellisiä kuin tuoreet ja ovat joskus halvempia. Valitse maustamaton liha ja mausta ne itse. Osa valitsemistamme aterioista tehdään ruoantähteet tai sinulla on tarpeeksi esineitä jäljellä toisen aterian tekemiseksi.

$14.23

Ateria 1: BBQ-sianliha, paistettuja perunoita ja vihreitä papuja

Sianliha - 9 ct: 7.69 dollaria

Paistetut perunat - 5 paunaa: 2.98 dollaria

BBQ-kastike - 14 oz: 2.00 dollaria

Vihreät pavut - 2 tölkkiä: 0.78 dollaria x 2 = 1.56 dollaria

$15.47

Ateria 2: italialainen kana, ruskea riisi ja parsakaali

Kananrinnat: 10.38 dollaria

Salaattikastike - 14 oz: 1.86 dollaria

Parsakaali - 12 oz: 1.28 dollaria x 2 = 2.56 dollaria

Ruskea riisi - 16 oz: 0.67 dollaria

$11.94

Ateria 3: Makkara, riisi ja vihannekset

Naudan makkara - 12 oz: 3.99 dollaria x 2 = 7.98 dollaria

Pakastetut vihannekset - 14 oz: 1.98 dollaria x 2 = 3.96 dollaria

$9.63

Ateria 4: kalkkunatakot tai quesadillat w / salsaa

Tortilloja - 0.98 dollaria

Mustapavut - 15 oz: 0.78 dollaria x 2 = 1.56 dollaria

Sipuli: 0.98 dollaria

Tomaatit- $ 1.48

Avokadot - 0.68 dollaria x 2 = 1.36 dollaria

Jauhettu kalkkuna - 1 lb: 2.49 dollaria

Maissi - 15.25 oz = 0.78 dollaria

Ateria 5: Kalkkunan spagettia salaatin ja kesäkurpitsa kanssa

Orgaaninen salaattiseos - 3.98 dollaria

Sienet- 1.58 dollaria

Kirsikkatomaatit- $ 1.68

Kurkut - 2 x 0.50 dollaria = 1.00 dollaria

$14.88

Jauhettu kalkkuna - 1 lb: 2.49 dollaria

Vehnänuudelit - 16 oz: 1.28 dollaria

Kesäkurpitsa - 0.98 dollaria / lb

Spagettikastike - 24 oz: 1.89 dollaria

$66.15

Yhteensä illalliselle oli 66.15 dollaria; tuo koko

viikoittainen määrä on noin 130 dollaria kaikista aterioista. Päätimme mennä alle 160 dollarin rajan, jotta otettaisiin huomioon hintaerot ja mahdollistettaisiin yksilölliset ruoka-asetukset.

Terveellinen eläminen on mahdollista budjetilla, se vaatii vain huolellista suunnittelua. Sekoita nämä vaihtoehdot ja ateriat vapaasti. Pelkästään siksi, että se sanoo olevan päivällinen, ei tarkoita, että se ei voi olla lounas tai aamiainen!

- Jade Mitchell, ravitsemusopettaja

- Kelley Kocurek, RD Intern

** Tekijänoikeuksien vastuuvapauslauseke: Emme omista oikeuksia mihinkään näissä kuvissa näkyviin tuotemerkkeihin ja tuotteisiin. Käytämme näitä kuvia terveellisen ja kohtuuhintaisen elämäntavan edistämiseen. Kaikki kuvat on otettu HEB: ssä. **